Vodný kameň – zlodej energie. Bojujte s ním efektívne!

 

Vodný kameň poznáme najmä vo forme usadenín a povlakov na stenách spotrebičov, vodný kamenktoré prichádzajú do kontaktu s vodou. Zvyčajne je to rýchlovarná kanvica, práčka, umývačka riadu, kotol, alebo bojler. Veľmi neestetický pôsobí vodný kameň aj na povrchu umývadla, alebo vane. V prípade, ak je vaša domácnosť zásobovaná tvrdou vodou, mali by ste prevencii venovať zvýšenú pozornosť. Zanedbávanie vodného kameňa môže mať neskôr dôsledky, ktoré vás budú stáť stovky eur!

 

Čo to vlastne vodný kameň je?
Asi každý si vie predstaviť, ako vodný kameň vyzerá, ale prečo a ako vodný kameň vzniká, už nie je tak samozrejmé. Základnou zložkou vodného kameňa je uhličitan vápennatý (CaCO3) a horečnaté soli. Množstvo týchto solí vo vode ovplyvňuje dôležitý ukazovateľ – tvrdosť vody. Čím je tvrdosť vody väčšia, tým je aj množstvo horečnatých a vápenatých solí vo vode väčšie. Preto je dobré vedieť akú tvrdosť má voda, ktorú denne využívate. Na základe chemických zmien, ktoré prebiehajú vo vode pri procese ohrievania a ochladzovania dochádza k postupnému usadzovaniu týchto minerálov.

vodný kamen a jeho dosledky

tvrda voda mapa

 

Dôsledky tvrdej vody:
– upchávanie a zanášanie potrubí
– poškodenie zariadení v domácnosti, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou
– zvýšenie spotreby energie
– neestetický vzhľad

Vodný kameň má nepriaznivý vplyv aj na zvyšovanie energetických potrieb. Už 1 mm nánosu vodného kameňa na vyhrievacej špirále zvýši spotrebu energie o 11%! A s každým milimetrom navyše rastú energetické potreby stále viac.
Zbavte sa problémov s vodným kameňom

Ak ste sa rozhodli s vodným kameňom bojovať, máme pre vás jednoduché riešenie. Proporcionálne dávkovače Dosaphos 250 a 600 od talianskej spoločnosti GEL, vás zbavia starostí, ktoré prináša so sebou tvrdá voda v domácnosti. Proporcionálne dávkovače fungujú na princípe postupného uvoľňovania polyfosfátu závisiaceho od prietoku vody. Potravinársky polyfosfát, ktorý sa pri tejto technológií používa je zdravotne nezávadný, nemení charakter pitnej vody a jej chemické prímesy udržuje trvalo rozpustné.

PONÚKAME VÁM: 

euroacque

 

Zariadenia na úpravu vody má vo svojej ponuke aj spoločnosť IVAR. Túto ponuku si môžete pozrieť v priloženom katalógu: