Tepelné čerpadlá vzduch-voda

V minulých článkoch sme si ozrejmili základné charakteristiky tepelných čerpadiel, ich funkcie a rozdelenie. V našich podmienkach sú najviac využívané a aj cenovo najdostupnejšie tepelné čerpadlá vzduch-voda. Nevyžadujú zložité a nákladné geologické prieskumy, ani Vás nezaťažia množstvom byrokracie. Tento typ tepelných čerpadiel dnes dokáže pracovať už aj pri -20°C veľmi efektívne.

K inštalácií tepelného čerpadla typu vzduch-voda stačí minimum priestoru a splnenie podmienok, ktoré by nemali byť problémom. Dnes už je na trhu široký výber tepelných čerpadiel tohto typu, ale treba mať na pamäti, že kvalita tepelného čerpadla je najpodstatnejším faktorom, ktorý by ste mali brať v úvahu. Nie je nič horšie ako mať nespoľahlivé zariadenie, ktoré vám môže spôsobiť množstvo dodatočných problémov a výdavkov.

Tepelné čerpadlá typu vzduch-voda sú vhodným riešením vykurovania a ohrevu TÚV pri novostavbách ale aj pri starších stavbách s už existujúcim systémom vykurovania. Tepelné čerpadlá dosahujú výstupnú teplotu, ktorá je vhodná najmä na použitie pre podlahové/stenové kúrenie, taktiež aj pre nízkoteplotné radiátory a fancoil jednotky. Veľkou výhodou tepelného čerpadla je aj možnosť (v prípade reverznej prevádzky) využitia tepelného čerpadlá na chladenie v letnom období.

Technicky sú tepelné čerpadlá vzduch-voda riešené buď formou monobloku alebo takzvaných split jednotiek. Monobloky sú samostatné technické zariadenia, ktoré sú zvyčajne umiestnené v blízkosti domu – napríklad na záhrade. Split jednotky sú rozdelené na dve časti – vonkajšiu a vnútornú jednotku, ktoré sú prepojené. Vo vonkajšej jednotke, ktorá je umiestnená zvyčajne v bezprostrednej blízkosti domu, maximálne však do vzdialenosti 20 metrov, dochádza k odoberaniu tepelnej energie prostredia, v tomto prípade zo vzduchu. Vnútorná jednotka obsahuje výmenník, v ktorom dochádza k odovzdávaniu energie na ohrev TÚV alebo na ohrev topnej vody.

Jednoduchá schéma zapojenia tepelného čerpadla Ivar.Ehpoca vzduch-voda

 

Ak ste sa rozhodli pre tepelné čerpadlo typu vzduch-voda je potrebné zabezpečiť dostatočný priestor v okolí čerpadla. Myslieť treba aj na relatívnu hlučnosť vonkajšej jednotky tepelného čerpadla. Niekomu môže vadiť, iný si ju ani nevšimne. Je však vhodné umiestnenie ďalej od priestorov spálne. Ideálne je umiestnenie na južnej, menej zatienenej strane.

Pri výbere tepelného čerpadla je najdôležitejším parametrom COP – coeficient of performance, alebo topný faktor. Zjednodušene sa dá povedať, že je to pomer medzi výkonom, ktorý dodáva teplené čerpadlo a výkonom, ktorý je tepelnému čerpadlu dodávaný. Pozor si však treba dať pri akých teplotách je tento pomer udávaný. Dosahovať topný faktor 3,5 pri 7°C a výstupnej teplote vykurovacej vody 35°C je rozdiel ako dosahovať ten istý topný faktor pri -2°C a tej istej teplote výstupnej vody. Pri výbere správneho výkonu tepelného čerpadla je dôležité vedieť tepelné straty budovy, nie je vhodné tepelné čerpadlo predimenzovať, alebo naopak poddimenzovať. V jednom prípade bude mať tepelné čerpadlo zbytočne vysoký odber energie, v druhom zase nebude dosahovať dostatočný výkon.

S výberom toho správneho tepelného čerpadla Vám radi pomôžeme. U nás nájdete tepelné čerpadlá od viacerých výrobcov, v širokom rozmedzí výkonov a v prevedeniach split ale aj monoblok.

 

Ivar. HP EHPOCA

Tepelné čerpadlo typu split vzduch-voda od spoločnosti Ivar, ktoré zaručuje kvalitu a vysoký výkon už pri cenách od 5 891 € bez DPH pri výkone 8,2kW . Tepelné čerpadlo obsahuje DC invertor, frekvenčný menič, obsahuje aj ekvitermickú reguláciu a kvalitnú zvukovú izoláciu. Tepelné čepradlá Ehpoca sú dodávané vo výkonoch od 8,2 kW do 23,6 kW s možnosťou prídavného vykurovacieho telesa, ktoré sa zopne v prípade, že výkon,ktorý dodáva tepelné čerpadlo nie je dostatočný. Tento typ tepelného čerpadla má vysokú účinnnosť až do teploty -15°C. Obsahuje ekologické chladivo R-410A.

Podrobnejšie technické údaje nájdete aj v priloženom prospekte: Tepelné čerpadlá IVAR.EHPOCA

 

Monoblok Ivar.HP AH CB, Ivar.HP AH CS

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, ktoré je riešené ako vonkajší monoblok. Opláštenie je z nerezovej ocele a z vysokokvalitnej tepelnej a zvukovej izolácie. Súčasťou je aj zabudovaný pomocný elektrokotol. Výkony od 7,2kW do 31kW pri vonkajšej teplote 2°C a teplote výstupnej vody 35°C.

Bližšie technické informácie k čerpadlám IVAR.AEROHEAT nájdete TU.

 

 

 
V našej ponuke nájdete  široký výber tepelných čerpadiel rôznych typov a značiek, ktoré garantujú kvalitu. Cenníky k tepelným čerpadlám od našich dodávateľov si môžete pozrieť tu:
Tepelné čerpadla IVAR
Tepelné čerpadlá VAILLANT
Tepelné čerpadlá TATRAMAT
Tepelné čerpadlá REGULUS
Tepelné čerpadlá VIESSMANN

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte telefonicky alebo e-mailom – radi Vám odpovieme.